Prečo potrebujeme kvalitný spánok

Prečo je kvalitný a zdravý spánok pre nás dôležitý

Pristihnete sa aj vy, že máte hlavu „veľkú“ od otázok a problémov? Je váš diár preplnený povinnosťami a celý deň riešite jednu úlohu za druhou? Premýšľali ste, že vďaka rýchlemu životnému štýlu trpí aj váš spánok a jeho kvalita? Ak sa z rušných dní stanú týždne alebo mesiace, dlhodobý spánkový deficit na seba nenechá čakať. Prečo je potrebné strážiť kvalitu svojho spánku čítajte v našom blogu.

Imunitný systém pracuje efektívnejšie

Spánok je nevyhnutným základom správne fungujúceho imunitného systému. Existujú početné štúdie, ktoré dokazujú priamu súvislosť medzi silou imunitného systému a dostatočným množstvom spánku. Primeraný počet hodín spánku ovplyvňuje aj odpoveď organizmu na negatívne životné okolnosti. Napríklad, pri chrípkových ochoreniach podľahne rýchlejšie vírusu nevyspatý organizmus. Nedostatkom spánku sa dokonca znižuje aj ochrana pred niektorými ochoreniami podporená očkovaním (napr. očkovanie proti chrípke alebo žltačke).

Organizmus sa v spánku zotavuje

Regeneračné procesy, ktoré prebiehajú počas non-REM fázy spánku, teda v priebehu hlbokého spánku, sú veľmi podstatné pre zotavenie organizmu. Počas spánku klesá tepová frekvencia srdca, látková výmena, krvný tlak, spomaľuje sa dýchanie a organizmus sa zbavuje splodín, obnovuje energetické zásoby a pripravuje sa na nové povinnosti a úlohy, ktoré ho čakajú.

Nové tkanivá sa obnovujú a rastú

Počas spánku, najmä počas non-REM fázy, dochádza k zvýšenej produkcii rastového hormónu. Najviditeľnejšie sa produkcia prejavuje u detí, a to v podobe rastu. Dospelým zasa rastový hormón pozitívne ovplyvňuje obnovu tkanív. Tento fak oceňujú najmä atléti alebo bodybuilderi, keďže dostatočný počet hodín spánku zabezpečuje regeneráciu a podporu rastu svalov.

Hladina cukru v krvi sa stabilizuje

Nedostatok spánku patrí medzi stresujúce faktory a všetci vieme, že stres je najväčším nepriateľom pri vzniku rôznych moderných chorôb. Napríklad aj cukrovky. Málo spánku vedie k inzulínovej rezistencii. Inzulín nie je schopný dostať glukózu z potravy do vnútra buniek, čo pocítime ako únavu a nedostatok energie.

Vaša váha sa znižuje

Hormonálne je náš apetít riadený dvoma druhmi hormónov – hormónmi hladu a hormónmi sýtosti. Hormóny hladu sú zodpovedné za ukladanie podkožného tuku a spomaľovanie metabolizmu. Najvýznamnejším hormónom hladu je tzv. ghrelín, ktorého produkcia pri nedostatočnom spánku výrazne rastie.

Naopak, kvalitný spánok prispieva k produkcii hormónu leptínu, ktorý patrí k druhej skupine hormónov a prispieva k lepšiemu spaľovaniu prijatej energie. Produkcia oboch skupín hormónov nemôže byť, samozrejme, chápaná len v súvislosti so spánkom, pretože ich tvorbu a rovnováhu určuje do veľkej miery aj strava.

Dobrá rada na záver: urobte si zo svojho spánku prioritu a nepovažujte ho za stratu času. Opak je totiž pravdou! Ak spánok dlhodobo podceňujeme, až vtedy čas strácame a náš výkon je značne pomalší.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadne prodykty v košíku.